9. setkání 2023/24: Stanovení tvrdosti vody
Hlavní roli při tomto setkání hrála VODA. Účastníci se věnovali stanovení tvrdosti vody, titrovali, zkoumali diagnostické papírky, bádali, sdíleli.
Vzhledem k tomu, že po rozsáhlé rekonstrukci vody ještě nemáme zcela funkční laboratoře, první setkání bude probíhat v běžné učebně.
Bude se jednat o uvítací setkání, kde se seznámíte s vedoucími Centra a proběhne diskuse o učebních materiálech a metodách, které využíváte ve svých hodinách. Rádi bychom se s Vámi domluvili i na náplni budoucích Center tak, abychom si všichni společná setkávání užili a získali nové zkušenosti, nápady a materiály pro výuku. Byli bychom rádi, kdybyste přišli i s návrhy, co bychom si pro Vás měli připravit.
Prosím, doneste si učebnice, ze kterých chemii učíte, případně další materiály, které používáte při výuce chemie, aby mohla proběhnout podnětná diskuse.
Data příštích setkání: Setkání budou probíhat opět jednou za měsíc, ve čtvrtek, od 16. hodiny, do 18:15. Přesná data budou upřesněna na začátku září.
Centrum vedou:
Před první návštěvou Centra je potřeba se registrovat do SIS (studentského informačního systému VŠCHT Praha).
Návody na registraci nových účastníků Centra naleznete níže:
Návod na registraci účastníků, kteří již navštěvovali centra nebo jiný akreditovaný kurz VŠCHT naleznete níže:
Program centra je akreditován MŠMT v systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků (DVPP) pod číslem MSMT-14482/2022-1-632. Pro získání osvědčení je nutné registrovat se do systému VŠCHT Praha a zúčastnit se alespoň 7 prezenčních setkání chemického centra ve školním roce.
Legislativu k použití chemických látek ve výuce naleznete zde:
Hlavní roli při tomto setkání hrála VODA. Účastníci se věnovali stanovení tvrdosti vody, titrovali, zkoumali diagnostické papírky, bádali, sdíleli.
Účastníci setkání si vyzkoušeli několik jednoduchých pokusů, které mohou vyzkoušet se svými žáky ve škole. Zkontrolovali vlastnosti kyseliny sírové, vyrobili si stříbrné zrcátko ve zkumavce, zkoušeli mačka barel potom, co jej vypláchli ethanolem
Tentokrát to v laboratořích vypadalo tak trochu jako v kuchyni. Podívejte se na fotografie a pod fotogalerií si můžete stáhnout návody.
Na začátku prosince jsme se opět setkali v našem Chemickém centru, a to i přes nemoci a sněhové podmínky, v hojném počtu.
Podzim se svými barvami nám vnuknul nápad na náplň listopadového setkání. Věnovali jsme se barvičkám. Zkoušeli jsme dělit různé směsi barev, nejen ty podzimní, bádali jsme nad různými vyvíjecími soustavami a také jsme vyzkoušeli různé tenké vrstvy vhodné pro separaci složek. Přínosem nám byla diskuze nad danou tématikou a vnesení vlastních...
V rámci říjnového setkání našeho Chemického centra si účastníci zavzpomínali na svá školní léta, a to při práci se sklem. Součástí byla výroba tyčinky, kterou si mohli účastníci naplnit barevným pískem. Toto tvoření bylo přijato s velkou radostí, při každodenním shonu tak vznikla chvilka pro oddych a kreativní tvoření.
Z důvodu vysokých teplot v laboratořích jsme se tentokrát přesunuli do učebny, kde si pro nás zástupce firmy OMGRobotics připravil ukázku jejich čipů a zařízení, které jsou vhodné pro výuku odborných předmětů. Po krátkém seznámení s produkty této firmy dostali účastníci setkání potřebné součástky a technické vybavení a začali si "hrát". Vyzkoušeli...
Tentokrát jsme si do našeho centra pozvali odborníky na Vernier senzory, které jsou vhodné do výuky přírodovědných předmětů. V první části byli účastníci seznámeni se senzory, jejich možnostmi a každý účastník obdržel Vernier kuchařku. Ve druhé části si účastníci mohli "hrát" se senzory přímo v laboratoři. A co vše si mohli vyzkoušet, si můžete...
Chemické centrum Ostrava, Střední průmyslová škola chemická akademika Heyrovského, Ostrava, příspěvková organizace, Středoškolská 2854/1, 700 30 Ostrava-Zábřeh