Chemické centrum Šlapanice

Gymnázium a ZUŠ Šlapanice, příspěvková organizace

Příští setkání: 14. 9. 2023 

15:00 - 17:15     Vlastnosti látek, směsi


Na setkání je třeba se předem přihlásit na kontaktní email: polackova@gslap.cz


Termíny setkání ve školním roce 2023/2024

. Setkání budou probíhat opět jednou za měsíc ve čtvrtek od 15:00 do 17:15 hodin.


Ze setkání:

8. setkání

Zelená chemie

22. 6.

Na osmém setkání jsme si vyzkoušeli různé úlohy s využitím látek, které lze najít v každé domácnosti. Zahráli si na žáky a zkoumali faktory ovlivňující rychlost chemických reakcí, ověřili jsme, že kyslík vzniká ve světelné fázi fyotosyntézy, z výluhu z listů jsme oddělili jednotlivá barviva pomocí chromatografie a ověřili, že v UV světle chlorofyl fluoreskuje červeně. Také jsme zjistili, které deodoranty a antiperspiranty obsahují hliník pomocí indukátoru z cibulových slupek a na závěr si vyrobili žížalky z pektinu.

7. setkání

Chemie a světlo

8. 6. 

Sedmé setkání bylo věnováno využití světla při chemických reakcích mezi látkami využívanými při kyanotypii. Tento proces je ideální provádět za slunečného počasí, nebo s využitím UV lamp.  I když bylo zpočátku zataženo, nakonec se sluníčko umoudřilo a vysvitlo a proces zviditelňování obrázků se vydařil. Pak jsme se věnovali luminiscenci přírodních i umělých materiálů, vyrobili jsme si luminiscenční duhu, fluorescenční sliz a ověřili si na efektním fluorescenčním pokusu vliv teploty na rychlost difúze.

Fotogalerie:

6. setkání

Mýdlo a jeho vlastnosti, saponiny

18. 5. 2023

Na šestém setkání chemického centra jsme si vyzkoušeli výrobu mýdla procesem za studena. Zahráli si na žáky a bádali nad možnostmi určení tvrdosti vody v domácích podmínkách, určovali, které ionty způsobují tvrdost vody a potvrdili si možnosti, jak vodu změkčit. Na závěr jsme se podívali i na další látky, které snižují povrchové napětí vody a jak je izolovat z rostliného materiálu.

Fotogalerie:

5. setkání

Přírodní barviva a pigmenty

27. 4. 2023

Páté setkání mělo významný přesah do výtvarné výchovy a to z důvodu opakovaného zájmu vyučujících výtvarné výchovy. Vyrobili jsme barvivo z červeného zelí a vytvořili z něj paletu barev díky kyselině citronové a jedlé sody, Vyrobili jsme tekuté akvrelové barvy také z kurkumy, mrkve a červené řepy.  Vysvětlili jsme si význam použití různých rozpouštědel podle vlastností barviv, připravili jsme si také pojivo na akvarelové pigmenty na bázi arabské gumy a pak tvořili a tvořili.

Fotogalerie:

4. setkání

Co lze najít v mléce

20. 4. 2023

Na čtvrtém setkání jsme se věnovali zkoumání mléka. Zjišťovali jsme rozdíly v tučnosti mléka, pH různých druhů mlék, oddělovali syrovátkové proteiny od kaseinu a dokazovali je. Také jsme určovali přítomnost laktosy v mléce plnotučném, polotučném a acidofilním. Na závěr jsme si vyrobili plast z kaseinu a vytvořili drobný objekt, který si účastníci odnesli domů.


Fotogalerie:

3. setkání
Inkousty tajné i netajné

30. 3. 2023
Třetí setkání jsme věnovali steganografickým metodám - tedy využití tajných inkoustů. Vyzkoušeli jsme si inkousty vyvolávané teplem, UV světlem, různými chemickými činidly. Také jsme si ukázali, jak některé inkousty vyzmizíkovat a vyrobili a domů odnesli speciální nerozpustný inkoust ze zeleného čaje.

Fotogalerie:

2. setkání:
Barevné redoxní reakce

16. 2. 2023

Na druhém setkání jsme se zaměřili na redoxní reakce s manganistanem draselným, zapálili si lihový kahan bez zápalek, vyzkoušeli si sloní zubní pastu s manganistanem draselným, připravili manganového a měděného chameleona a další barevné reakce s manganistanem draselným. Na závěr jsme si připravili "krvácející srdce".    

Fotogalerie:

1. setkání:
Hrátky s oxidem uhličitým


19. 1. 2023
První setkání Chemického centra ve Šlapanicích jsme věnovali pokusům se suchým ledem. Vyzkoušeli jsme si na efektních pokusech vlastnosti oxidu uhličitého, vyrobili bublifuk, ověřili si, jak některé látky reagují v prostředí suchého ledu a na závěr si vyrobili vanilkovou zmrzlinu.  

Fotogalerie:

Provoz centra Šlapanice byl v období leden - červen 2023 podpořen Elixírem do škol, z.ú.


Gymnázium a ZUŠ Šlapanice, Riegrova 17, 664 51 Šlapanice