Chemické centrum Jirkov

Příští setkání 14.6.2023

15:00 - 17:00 exkurze do sklepení a kávové opojení

Na setkání je třeba se předem přihlásit.

9.  setkání organická chemie 3

Na našem setkání jsme vyráběli pektinové žížalky, zapalovali látky bez zápalek, zavřeli blesky do láhve, zapalovali bankovky a kapesníky a přesto neshořeli, Kouzlili s lízátkem, bylo toho jako vždy mnoho, atmosféra výborná, byť už jsme všichni unaveni s blížícím se koncem školního roku . 

8. Setkání organická chemie 2


19. 4. 2023

Na setkání jsme si vyrobili karbidku, balzám na rty a dokazovali dvojné vazby. Nechyběl ohňostroj z citronové kůry a kouzelnický pokus s praskáním nafukovacích balónků.

Na setkání jsme dokazovali uhlík a vodík v organické látce. Proběhlo čtení s porozuměním a video o banánech tedy o ethylenu. Vyrobili jsme si jarní svíčku z parafinů v barvě roku 2023. Zapálili vedoucí centra pomocí propanbutanových bublin a zjistili další vlastnosti PB.

5. setkání

11.01.2023

Rok 2023 jsme začali Elektrolýzou a reakcemi pod mikroskopem

4. setkání

14.12.2022

I v předvánočním shonu jsme si hráli a vyráběli chemické vánoční dárky. Byla to kouzelná skleněná tyčinka, lahvička s lektvarem, modelína a na bublifuk už nezbyl čas, ale nevadí v lednu budou létat novoroční bublinky.

2. setkání

19.10.2022

Naše druhé elixíří setkání se neslo v duchu barev a barviček. Byli jsme chemiky výtvarníky a tvořili baletku s krásnými šaty a motýly. Byli jsme chemiky biology a zjišťovali, jaké barvy jsou v zelených, červených a žlutých listech rostlin a nakonec chemiky cukráři a zkoušeli jakými barvami jsou barveny lentilky a skittlesky.

Provoz Chemického centra v Jirkově byl podpořen Ústeckým krajem.


Chemické centrum Jirkov, ZŠ Jirkov, Studentská 1427, 431 11 Jirkov