Chemické centrum Ústí nad Labem

Příští setkání: 18. září 2024

                                              od 15:30 hodin v budově Gymnázia a SOŠ dr. Václava Šmejkala 



Na setkání je třeba přihlásit se e-mailem vedoucí centra.  ( jelinkova@gym-ul.cz )

První setkání Chemického centra VŠCHT proběhlo za účasti 18 učitelů základních a střeních škol v nově zrekonstruované budově Gymnázia a SOŠ dr. Václava Šmejkala. Nejdříve proběhlo vzájemné seznámení a následně jsme se odebrali do laboratoře, kde jsme prováděli vybrané pokusy na téma směsi. Z pokusů jsme zvolili chromatografii a izolaci barviv z...

2. setkání 18. 10. 2023

Druhé setkání se neslo v duchu redoxních reakcí. Nejdříve jsme vyredukovali z dusičnanu stříbrného stříbro a na vzniklé krystaly stříbra jsme se koukli pod lupou. Ve druhém pokusu jsme získaly měď z modré skalice ( pokus cementace mědi) V posledních dvou pokusech jsme redukovali manganistan draselný, nejdříve pomocí fruktózového lízátka( mangan chameleonem) a v následujícím pokusu pomocí peroxidu vodíku  (odbarvení manganistanu pomocí peroxidu vodíku).

Celé odpoledne jsme si užili. Učitelé si do svých škol odnesli vzorky ropy z rafinérie Orlen Unipetrol v Litvínově. 

3. - 4. setkání 15. 11. 2023

( setkání proběhlo v čase od 8:00 do 17:00- dvojité setkání i za prosinec 2023)

Na 3. setkání jsme vařili pivo v našem školním minipivovaru. Začali jsme už v 8 hodin ráno mletím sladu a během celého dne jsme zvládli rmutování, scezování i chmelovar. Ochutnali jsme sladinu a teď doufáme, že se pivo podařilo. Naše pivo chutnáme na dalším společném setkání.

Další setkání bude až v lednu 2024. 



5. setkání  10. 1. 2024

Na začátku našeho setkání jsme museli ochutnat pivo, které jsme uvařili v listopadu ve školním pivovaru. Nebylo to špatné, ale znalci tvrdili. že už pili lepší. Musíme to zkrátka někdy zase zopakovat. Poté jsme si v laboratoři vyzkoušeli připravit chemické pivo, tak byl 100% úspěch a musíme přiznat, že toto "pivo" vypadalo lépe než to z pivovaru. 😊

Následovaly chemické pokusy na téma plyny- nejdříve jsme badatelsky určovali neznámé plyny, poté jsme zkoušeli připravit vodík a pokusy jsme zakončili amoniakovou fontánou.

Příští setkání se uskuteční 21.2.2024 a téma bude opět plyny.


6. setkání 21. 2. 2024

Naše setkání bylo opět na téma plyny. Nejdříve jsme si vyzkoušeli úlohu na téma oxid uhličitý z pečícího prášku, následovaly 2 pokusy s droždím ( pokus s nafouknutím balónku vznikajícím oxidem uhličitým + pokus přípravy kyslíku pomocí peroxidu vodíku a droždí. Dalším pokusem byl model hasicího přístroje a lávová lampa, Celé odpoledne jsme zakončili pokusem s názvem oxidace glycerolu.

 7.setkání 20. 3. 2024

Naše březnové setkání se neslo hlavně v duchu velikonoc. Nejdříve jsme si připravili "hopíka" z vajíčka, následoval pokus krystalické vajíčko a velikonoční pokusy jsme zakončili reakcemi na kinetiku, kde jsme jako základ použili vaječné skořápky. Ve zbytku času jsme dokončili téma plyny a to pokusy duch v láhvi, Faraonovi hadi a sloní pasta.

8. setkání 24.4.2024

Dnešní setkání bylo ve znamení sdílení.  Vzájemně jsme sdíleli zkušenosti, materiály a spoustu nápadů. Toto sdílení nám vydrželo celou dobu a já jsem na jeho konci zjistila, že jsem ani nestihla udělat žádné fotky.  -:)  
Na konci jsem ještě zájemcům dala sodík. pokusy se sodíkem máme naplánované na příští setkání.

9. setkání 15.5.2024

Na květnovém setkání jsme se pustili do reakcí s karbidem vápenatým. Nejdříve jsem dělali pokus s vodou a dokazovali vznikající acetylen a poté jsme nechali reagovat karbid vápenatý s připraveným chlórem. V druhé části jsme se věnovali sodíku a pokusům s ním. Vyzkoušeli jsme pokus potopení parníku, chemické jojo, indikátorovou kytičku a nakonec jsme si udělali plamenové zkoušky roztoků solí, které jsme předem nechali nasáknout do špejle. Každý účastník si odnesl indikátory, aby všichni mohli ukázat experimenty svým žákům.

10. setkání 5. 6. 2024

Naše poslední setkání v tomto školním roce jsme zahájili rozdáním certifikátů účastníkům kurzu.
Téma pro červen bylo vodní sklo ( chemikova zahrádka, medůzky a korálové útesy) a některé pokusy, kdy vznikají komplexní sloučeniny ( chemický smajlík, zkouška statečnosti). Nejdříve jsme si ale ještě vyzkoušeli pokus duha z rajčatové šťávy, který jsme minule nestihli.

Vzhledem k tomu, že máme stále mnoho námětů na další činnost, bude kurz pokračovat pro stávající účastníky ( v případě jejich zájmu) . Pokud se uvolní místo, budeme naši kapacitu  doplňovat dalšími zájemci. Kurz bude probíhat opět ve středu od 15:30.

Doufám, že si všichni účastníci kurz užili a vzájemně jsme se obohatili. -:)

Přeji všem krásné léto a těším se na nové kurzy ve školním roce 2024/2025.
                                                                                                                                                  Markéta Jelínková


Provoz chemického centra v Ústí nad Labem byl podpořen Ústeckým krajem.