Chemické centrum Ústí nad Labem

Příští setkání: leden 2024


Na setkání je třeba přihlásit se e-mailem vedoucí centra.  ( jelinkova@gym-ul.cz )

První setkání Chemického centra VŠCHT proběhlo za účasti 18 učitelů základních a střeních škol v nově zrekonstruované budově Gymnázia a SOŠ dr. Václava Šmejkala. Nejdříve proběhlo vzájemné seznámení a následně jsme se odebrali do laboratoře, kde jsme prováděli vybrané pokusy na téma směsi. Z pokusů jsme zvolili chromatografii a izolaci barviv z...

2. setkání 18.10.2023

Druhé setkání se neslo v duchu redoxních reakcí. Nejdříve jsme vyredukovali z dusičnanu stříbrného stříbro a na vzniklé krystaly stříbra jsme se koukli pod lupou. Ve druhém pokusu jsme získaly měď z modré skalice ( pokus cementace mědi) V posledních dvou pokusech jsme redukovali manganistan draselný, nejdříve pomocí fruktózového lízátka( mangan chameleonem) a v následujícím pokusu pomocí peroxidu vodíku  (odbarvení manganistanu pomocí peroxidu vodíku).

Celé odpoledne jsme si užili. Učitelé si do svých škol odnesli vzorky ropy z rafinérie Orlen Unipetrol v Litvínově. 

3. - 4. setkání 15.11. 2023

( setkání proběhlo v čase od 8:00 do 17:00- dvojité setkání i za prosinec 2023)

Na 3. setkání jsme vařili pivo v našem školním minipivovaru. Začali jsme už v 8 hodin ráno mletím sladu a během celého dne jsme zvládli rmutování, scezování i chmelovar. Ochutnali jsme sladinu a teď doufáme, že se pivo podařilo. Naše pivo chutnáme na dalším společném setkání.

Další setkání bude až v lednu 2024. Provoz chemického centra v Ústí nad Labem byl podpořen Ústeckým krajem.