Chemické centrum PLZEŃ

  • učitelé učí učitele
  • pravidelná setkávání s nadšenými kolegy (1x měs. během šk. roku)
  • možnost kontaktu s kolegy i pro učitele ze škol z odlehlých míst
  • vhodné i pro neaprobované učitele učící chemii
  • sdílení nápadů a zkušeností
  • neformální atmosféra
  • podpora proti vyhoření
  • možnost zapůjčení pomůcek
  • možnost získání popř. i nedostupných chemikálií


Masarykovo gymnázium, Petákova 2, Plzeň

Jana Brichtová


příští setkání - 23. + 25. září 2024


Desáté setkání - červen 2024

Na posledním setkání tohoto školního roku jsme si v našem chemické baru umíchali slavnostní nápoje a pak se už jenom věnovali rekapitulaci všeho, co jsme společně zažili. Informovali jsme se o tom, jaké pokusy už jsme ve výuce využili, které z pokusů měli největší úspěch a plánovali jsme další školní rok.

Nemálo času dostalo také téma o chystaných změnách ve výuce v chemii, které se dotýkají nás všech a nikomu z nás se to většina novinek nelíbí.

Deváté setkání - květen 2024

Květnové setkání se neslo v duchu organické chemie.

Čekala nás řada jednoduchých experimentů, které můžeme využít v hodinách jako demonstrační popř. jako motivační pokusy jak na základní, tak i na střední škole. Některé z nich se dají opět propoijt např. a anorganickou nebo obecnou chemií.

Většina experimentů se dá spojit nebo rozpracovat i jako laboratorní cvičení na základní i na střední škole. Výhodou by opět měla být snadná dostupnost používaných chemikálií i pomůcek.

Osmé setkání - duben 2024

Na dubnovém setkání jsme si vyzkoušeli některé vybrané experimenty, které se dají propojit s obecnou chemií.

Nejvíce se se líbí pokus, který velmi zřetelně a viditelně ukáže moment, kdy vzniká aktivovaný komplex, který znají z teorie. Stejně tak k doplnění učiva nám poslouží experimenty, které názorně předvedou posouvání rovnováhy určitým směrem a vliv jednotlivých podmínek Pro ty, kteří neučí na střední škole, jsou samozřejmě experimenty využitelné jako motivační, barevné pokusy.     

Sedmé setkání - březen 2024

K experimentování v březnovém setkání roku 2024 mně inspirovala obyčejná železná drátěnka koupená v běžném obchodě.

Vyzkoušeli jsme si pokusy spojené s oxidujícími a neoxidujícími kyselinami ve spojení se železem.

O tom, jaké produkty vznikali, jsme se samozřejmě vždy přesvědčili sadou důkazů pro železnaté a pro železité sloučeniny.

Využili jsem také možností přesouvat se v rámci redoxních činidel ze železitých na železnaté a naopak.

Ani tentokrát nešlo o úplně nové pokusy, ale o jejich propojení v jiných podmínkách. 

Většina pokusů se může nakombinovat a využít jako laboratorní cvičení pro základní i pro střední školu.


Šesté setkání - únor 2024

Druhé setkání roku 2024 jsme zkoumali vitamín C, citronovou šťávu a kyselinu citronovou. Zkoušeli jsme porovnávat, jak reaguje kyselina askorbová, jak citronová šťáva a jak kyselina citronová, v jakých experimentech jsou zaměnitelné nebo kdy naopak dávají podobné reakce.

Ani tentokrát nešlo o úplně nové pokusy, ale o jejich jiné, možná zajímavější a snad i jednodušší uspořádání. Řada experimentů se hodí i jako tolik oblíbené atraktivní pokusy, při kterých se nečekaně mění barvy.

Většina pokusů se může nakombinovat a využít jako laboratorní cvičení pro základní i pro střední školu.

Páté setkání - leden 2024

První setkání v novém kalendářním roce jsme věnovali experimentu, který řada z nás zná pod názvem "modrá baňka", nebo-li "Blue Effect".

Známý pokus jsme vylepšili přidáváním pH indikátorů (např. kurkumy, fenolftaleinu, methylčervně, višňového čaje, alizarinu, …) a získali tak zcela jiné barevné kombinace. 

Kromě tradičního redoxního indikátoru methylenové modři typickému pro tento experiment jsme vyzkoušeli i méně známý safranin.

Další inovací byl pokus známý jako tzv. amoniaková fontána. Amoniak je pro tento pokus pro většinu z nás nepříjemnou sloučeninou, tak jsme ho nahradili "příjemnějším" octem a navíc k němu ještě přidali pH indikátor, takže známá amoniaková fontána získala jiný barevný rozměr.

Čtvrté setkání - prosinec 2023

Pro naše prosincové setkání jsme se nechali inspirovat adventním časem a všudypřítomnými světýlky a vyzkoušeli nádheru luminiscence v praxi.

Ověřili jsme si jí jednak prostřednictvím UV lampy, ale také pomocí jednodušeji dostupných pomůcek jako je mobil nebo pero s UV hrotem.

Letos jsme vyzkoušeli např. luminiscenci aeskulinu z kaštanu nebo jak "svítí" eosin.

Objevovali jsme dále porfyrin ve vaječné skořápce, luminiscenci chininu v tonicu nebo některých vitamínů jako např. riboflavinu v pudingovém prášku, v banánku v čokoládě apod.

Připravili jsme tzv. uhlíkové kvantové tečky, která svítí nádherně modře nebo zatavili fluorescein do skla a pak pozorovali jeho flurescenci. Bavili jsme se nad zvýrazňovači, rozsvítili jsme petržel, kiwi, mléko, černý čaj nebo kurkumu.

Hodně překvapila schopnost aeskulinu nebo eosinu reagovat na změnu pH, a tím luminiscenci vypínat nebo naopak zase zapínat.

Třetí setkání - listopad 2023

Listopadové setkání jsme věnovali zkoumání peroxidu, tedy sloučenině, která je pro nás běžně dostupná. Nešlo o úplně nové pokusy, ale o jejich propojení s jinými experimenty nebo netradiční uspořádání. Na své si přišli kolegové jak ze základní, tak i ze střední školy. Největší úspěch měl měděný chameleon a modrozlatá reakce. Samozřejmě nezklamal ani pokus nazvaný Aladin a velké překvapení a úžas vyvolal experiment, který jsem nazvala Hrnečku vař, aneb borůvková pěna. A pokus s dichromanem jsme pro velký úspěch opakovali pořád dokola.

Druhé setkání - říjen 2023

I naše druhé setkání jsme ještě spojili s krásným podzimem a využili vše, co má v podzimní přírodě červenou barvu. K tomu jsme přidali i něco z domácích červených potravin a experimentovali.

Hlavním cílem bylo červené suroviny rozdělit podle typu do tří základních skupin. Největší zastoupení měly podle očekávání anthokyany, ale nechyběly samozřejmě ani karotenoidy a betalainy.

Zkusili jsme je z různě namíchaných směsí rozdělit i chromatograficky a na závěr jsme vyzkoušeli sílu živočišného uhlí při adsorpci červené barvy v různých vzorcích.


První setkání - září 2023

Pro první setkání v novém školním roce jsme využili nastávající podzimní přírodu a zkoušeli barvení pomocí nejrůznějších rostlinných materiálů. Porovnávali jsme nejen barevné možnosti různých přírodnin, ale i vliv některých mořidel na výslednou barvu.

Bylo poznat, že se sešla staronová parta, která si má hlavně po prázdninách co říct a všechny prostoje jsme využili k popovídání a ke vzpomínání na minulá setkání. A do uvolněné a pohodové atmosféry skvěle zapadli i noví kolegové.


Chemické centrum Plzeň, Masarykovo gymnázium Plzeň, Petákova 2, 301 00 Plzeň