Chemické centrum Plzeň

příští setkání - 15. + 24. dubna 2024


Šesté setkání - únor 2024

Druhé setkání roku 2024 jsme zkoumali vitamín C, citronovou šťávu a kyselinu citronovou. Zkoušeli jsme porovnávat, jak reaguje kyselina askorbová, jak citronová šťáva a jak kyselina citronová, v jakých experimentech jsou zaměnitelné nebo kdy naopak dávají podobné reakce.

Ani tentokrát nešlo o úplně nové pokusy, ale o jejich jiné, možná zajímavější a snad i jednodušší uspořádání. Řada experimentů se hodí i jako tolik oblíbené atraktivní pokusy, při kterých se nečekaně mění barvy.

Většina pokusů se může nakombinovat a využít jako laboratorní cvičení pro základní i pro střední školu.

Šesté setkání - únor 2024

Páté setkání - leden 2024

První setkání v novém kalendářním roce jsme věnovali experimentu, který řada z nás zná pod názvem "modrá baňka", nebo-li "Blue Effect".

Známý pokus jsme vylepšili přidáváním pH indikátorů (např. kurkumy, fenolftaleinu, methylčervně, višňového čaje, alizarinu, …) a získali tak zcela jiné barevné kombinace. 

Kromě tradičního redoxního indikátoru methylenové modři typickému pro tento experiment jsme vyzkoušeli i méně známý safranin.

Další inovací byl pokus známý jako tzv. amoniaková fontána. Amoniak je pro tento pokus pro většinu z nás nepříjemnou sloučeninou, tak jsme ho nahradili "příjemnějším" octem a navíc k němu ještě přidali pH indikátor, takže známá amoniaková fontána získala jiný barevný rozměr.

Čtvrté setkání - prosinec 2023

Pro naše prosincové setkání jsme se nechali inspirovat adventním časem a všudypřítomnými světýlky a vyzkoušeli nádheru luminiscence v praxi.

Ověřili jsme si jí jednak prostřednictvím UV lampy, ale také pomocí jednodušeji dostupných pomůcek jako je mobil nebo pero s UV hrotem.

Letos jsme vyzkoušeli např. luminiscenci aeskulinu z kaštanu nebo jak "svítí" eosin.

Objevovali jsme dále porfyrin ve vaječné skořápce, luminiscenci chininu v tonicu nebo některých vitamínů jako např. riboflavinu v pudingovém prášku, v banánku v čokoládě apod.

Připravili jsme tzv. uhlíkové kvantové tečky, která svítí nádherně modře nebo zatavili fluorescein do skla a pak pozorovali jeho flurescenci. Bavili jsme se nad zvýrazňovači, rozsvítili jsme petržel, kiwi, mléko, černý čaj nebo kurkumu.

Hodně překvapila schopnost aeskulinu nebo eosinu reagovat na změnu pH, a tím luminiscenci vypínat nebo naopak zase zapínat.

Třetí setkání - listopad 2023

Listopadové setkání jsme věnovali zkoumání peroxidu, tedy sloučenině, která je pro nás běžně dostupná. Nešlo o úplně nové pokusy, ale o jejich propojení s jinými experimenty nebo netradiční uspořádání. Na své si přišli kolegové jak ze základní, tak i ze střední školy. Největší úspěch měl měděný chameleon a modrozlatá reakce. Samozřejmě nezklamal ani pokus nazvaný Aladin a velké překvapení a úžas vyvolal experiment, který jsem nazvala Hrnečku vař, aneb borůvková pěna. A pokus s dichromanem jsme pro velký úspěch opakovali pořád dokola.

Druhé setkání - říjen 2023

I naše druhé setkání jsme ještě spojili s krásným podzimem a využili vše, co má v podzimní přírodě červenou barvu. K tomu jsme přidali i něco z domácích červených potravin a experimentovali.

Hlavním cílem bylo červené suroviny rozdělit podle typu do tří základních skupin. Největší zastoupení měly podle očekávání anthokyany, ale nechyběly samozřejmě ani karotenoidy a betalainy.

Zkusili jsme je z různě namíchaných směsí rozdělit i chromatograficky a na závěr jsme vyzkoušeli sílu živočišného uhlí při adsorpci červené barvy v různých vzorcích.


První setkání - září 2023

Pro první setkání v novém školním roce jsme využili nastávající podzimní přírodu a zkoušeli barvení pomocí nejrůznějších rostlinných materiálů. Porovnávali jsme nejen barevné možnosti různých přírodnin, ale i vliv některých mořidel na výslednou barvu.

Bylo poznat, že se sešla staronová parta, která si má hlavně po prázdninách co říct a všechny prostoje jsme využili k popovídání a ke vzpomínání na minulá setkání. A do uvolněné a pohodové atmosféry skvěle zapadli i noví kolegové.

poslední setkání - červen 2023

Poslední setkání tohoto školního roku jsme věnovali pro Plzeň tak typické návštěvě pivovaru. Podívali jsme se do pivovaru Purkmistr, kde se vaří nepasterizovaná a nefiltrovaná výborná piva a samozřejmě se věnovali nejen ochutnávce piva, ale i neformální debatě o životě, rodině a pochopitelně o škole, o konci školního roku, i o dalším ročníku chemického centra.

květnové setkání

Předposlední setkání tohoto školního roku jsme věnovali barevné chemii.

Na programu bylo opět poměrně velké množství jednoduchých experimentů, které se dají využít nejen jako součást laboratorních cvičení, ale většina z nich i jako motivační, popř. demonstrační pokusy při různých zábavných setkáních. Většina experimentů se dá použít jak na základní, tak i na střední škole.

Dubnové setkání

Dubnové setkání bylo odpočinkové a hravé.

Na programu byly pokusy, které patří k tzv. motivačním, zajímavým, popř. atraktivním. Zase, jak je naším zvykem, šlo většinou o jednoduché a na vybavení nenáročné experimenty.

Velký úspěch měl chemický mráz a pak překvapivě malování kurkumou. Podle očekávání se velmi líbilo využití polarizačních filtrů k hledání nejhezčích "obrázků krystalů" a následně "soutěž" o nejzajímavější fotku.


Druhé setkání v novém kalendářním roce jsme věnovali alkoholům, hlavně ethanolu a glycerolu, tedy opět sloučeninám, které jsou snadno dostupné.

První setkání v novém kalendářním roce jsme věnovali manganistanu draselnému, opět sloučenině, kterou máme všichni ve svých sbírkách běžně k dispozici.

Pro naše další setkání jsme se inspirovali daným měsícem, tj. prosincem a skutečností, že se již velmi brzy stmívá.

Hlavním cílem všech našich setkání je vyzkoušet si experimenty z běžně dostupných chemikálií a jednoduchých pomůcek. Na třetím setkání jsme se věnovali tématu rozpustnost a vliv teploty. Řada účastnic byla podle ohlasu udivena, jak se dá toto jednoduché téma uchopit. Na místě jsme hned začaly vymýšlet i jiné další varianty. Některé kolegyně...

Rovněž při setkání druhé party našeho elixířího kolektivu jsme zkoumali, co vše můžeme jako chemici v mléce najít a jak to dokázat. Pro většinu kolegů bylo překvapením, v jakých souvislostech se můžeme na mléko jako chemici podívat. I na tomto druhém setkání se ukázala nápaditost účastníků a některé postupy jsme rozšířili o další nápady.

Vzhledem k velikému zájmu o projet ELIXÍR se 10.10.2022 na Masarykově gymnáziu v Plzni poprvé setkala druhá skupina vyučujících chemie. Sjelo se dalších deset pedagogů i z velmi vzdálených koutů našeho kraje.

26.9.2022 se na Masarykově gymnáziu v Plzni poprvé setkala první skupina vyučujících chemie z různých škol našeho kraje. Prvotní rozpaky se po vzájemném představování rozplynuly a než jsme se přesunuli do laboratoře chemie, zjistili jsme, že budeme výborná parta. Zahájení Elixíru přijela navíc podpořit p. Lucie Pražáková z Nadace Orlen Unipetrol a...


Chemické centrum Plzeň, Masarykovo gymnázium Plzeň, Petákova 2, 301 00 Plzeň