Chemické centrum Letohrad

Příští setkání: září 2025

od 16.00

Na setkání je třeba se předem přihlásit.

Ze setkání ve školním roce 2024/2025

Na výletě za kyanotypií v Rychnově nad Kněžnou

Je tu červen a s ním poslední chemické setkání v tomto školním roce. Přijali jsme pozvání jednoho z účastníků a 11. 6. se sjeli do Rychnova nad Kněžnou. Tamní gymnázium nás přivítalo slunečným dnem a laboratoří, kde již bylo vše připraveno na projekt kyanotypie. Mnozí z nás už o této metodě dříve slyšeli, někteří si ji i vyzkoušeli, ale postupy byly různé a leckdy dost složité. proto jsme byli velmi zvědaví na osvědčený postup kolegy Tomáše. 

Nejprve nás seznámil s postupem, ukázal prostory vyhrazené pro jednotlivé body postupu a pak už to bylo pouze na nás a na sluníčku. Všichni jsme se zabrali do práce a objevování tajů této aktivity. Čas utekl velmi rychle, každý si stihl vyrobit nejméně dva obrázky. O momenty překvapení nebyla nouze: někdy málo osvíceno, někdy se pohnulo krycí sklo a někteří zapomněli sušit :-) Výsledky stály za to a my na ně byli opravdu pyšní. 

A protože to bylo letošní poslední setkání, zakončili jsme ho v místní kavárně kávou a dortíkem. Tento podnik zaměstnává pouze handicapované - jejich nadšení při obsluze, nadhled nad vlastními chybami a smysl pro humor nás výrazně povzbudily do posledních školních dnů. Tak zase v září.....


Akční enzymy

Na tuto práci jsme se chystali již delší dobu. Je časově náročná vzhledem k počtu zkoumaných vzorků, proto se nám hodilo "dvojité" setkání v květnu. (V dubnu jsme se vzhledem k delší nemoci vedoucí centra bohužel nesešli.)

Zaměřili jsme se na činnost enzymů, konkrétně na katalázu, která pracuje nesmírně rychle a efektivně. Najdeme ji téměř ve všech živých buňkách a rozkládá peroxid vodíku. 

Nejprve jsme si připravili široké spektrum vzorků zeleniny a ovoce. Ke každému jsme přidali peroxid a sledovali, jak rychle se vytváří bublinky kyslíku. Každý vzorek byl podle intenzity obodován na škále 1 - 6. V závěru práce jsme vzorky seřadili podle dosaženého hodnocení, tj. podle obsahu katalázy. Umístění některých potravin bylo celkem překvapivé - např. košťálu z hlávkového salátu. 

Pro porovnání a jako kratší alternativu do školních laboratorních cvičení si účastníci vyzkoušeli ještě působení katalázy peroxidázy z křenu na metol (hydrochinon), které se projeví výraznými barevnými změnami a reakci lidské krve  a rozemletých jater s peroxidem vodíku. 

Rozcházeli jsme se spokojeni z vykonané práce a bohatší o mnoho nového. 





Oxidace a redukce v rovnováze. 

Vzhledem k mnoha jarním aktivitám na domovských školách účastníků setkání jsme se tentokrát sešli v laboratoři LSG již první středu v měsíci. Na programu bylo téma oxidace a redukce, především pak jak ho "viditelně" přiblížit žákům. Pracovali jsme na úkolu s názvem Sloučeniny železa, který je koncipován zčásti jako badatelská úloha. Někteří z nás se při vysvětlování probíhajících dějů docela zapotili. 

Ve druhé části jsme navázali úlohou, která objasňuje děje probíhající na základě Le Chatelierova principu. Tak zase v dubnu! 

A je to tady!

26.09.2022

Dlouho jsme se chystali .....a dnes 26. 9. 2022 to nastalo....

      Ze setkání ve školním roce 2023/2024


Chemické centrum Letohrad, Letohradské soukromé gymnázium o.p.s., Václavské náměstí 1, 561 51 Letohrad