Vánoce, vánoce přicházejí....

04.12.2024

Červnové setkání má vždy své zvláštní kouzlo: tradičně ho pořádáme na školní zahradě a jeho nezbytnou součástí je grilování a degustace produktů místních pivovarů. Experimenty pro tento čas volím spíše nenáročné, protože u mnoha z nás se kombinuje vyčerpání spojené s koncem školního roku s příjemně unavenou atmosférou raně letního večera. Tentokrát...

Převažujícím tématem letošních setkávání je "Chemie okolo nás". To březnové bylo věnováno rýži a kukuřici. Provedli jsme důkazy na přítomnost škrobu v různých odrůdách rýže syrové i vařené, v rýžových odvarech i kukuřičných křupkách. Jako důkazové činidlo jsme používali Lugulův roztok, který jsme si nejprve připravili z jodu a jodidu draselného....

Dnešní setkání bylo zaměřeno na běžný cukr - sacharózu. Zopakovali jsme si princip důkazu redukujících a neredukujících cukrů a pustili jsme se do práce. Jako první jsme provedli kyselou hydrolýzu sacharózy a úspěšnost štěpení ověřili Fehlingovou zkouškou. Došlo i na pojmy jako invertní sacharóza či invertní cukr.

Tentokrát jsme se sešli opravdu svátečně naladění a s touhou trochu si odpočinout od předvánočního shonu ve školách. Společný čas jsme strávili přípravou vlastních prskavek a následně několika pokusy s prskavkami. Laboratoř jsme řádně zadýmili, ale nic nás neodradilo - ještě jsme se navzájem obohatili různými úpravami pokusů typu "lávová lampa".  

Po krátkém posezení u kávy a trošce uvolněného povídání jsme se vydali k zasněženým autům a na cestu domů nejen klidnější, ale i zkušenější a bohatší o pár nápadů. A víte co? Přišel i Ježíšek!!

Share