Modrá skalice a příprava pigmentů
Na našem osmém setkání jsme se v úvodním bloku pustili do řešení Mendělejovovy hádanky. Cílem bylo poskládat prvky do ucelené tabulky pouze na základě jejich vlastností, bez znalosti jejich názvů. Stejně jako samotnému Mendělejevovi se nám v tabulce objevilo prázdné místo pro prvek, který má být teprve objeven. A předpovědět jeho vlastnosti už zas tak těžké nebylo. Tato aktivita skvěle demonstruje pravidelnost a principy periodické soustavy prvků a pomáhá hlouběji porozumět souvislostem v tabulce.
V laboratoři jsme se ponořili do světa barev. Z běžně dostupných chemikálií (modré skalice a jedlé sody) jsme připravili vlastní pigmenty, které patří mezi nejstarší používané pigmenty v dějinách umění. Modrý azurit se používal v renesančních malbách především na modré pláště Panny Marie a zelený pigment malachit se používal nejenom v malbě, ale i jako líčidlo.
Modrou skalici jsme také použili k přípravě oxidu měďnatého pomocí srážecí reakce s hydroxidem sodným a opět to hrálo několika barvami.
Ukázalo se, že účastníci mají bohaté zkušenosti s modrou skalicí, proto se k pokusům s ní v budoucnu určitě vrátíme a budeme se vzájemně inspirovat :-)