Experimenty s Vernierem
Sedmé setkání chemického centra na Gymnáziu Rumburk se uskutečnilo v pondělí 20. března a o jeho náplň se postarali Pavel Böhm a Jakub Jermář, kteří v první části setkání účatníkům předvedli několik pokusů s měřicími přítroji Vernier. Demonstrovali například vliv povrchu jedlé sody na rychlost její reakce s octem, změnu obsahu oxidu uhličitého a kyslíku v krabici s hořící svíčkou, velikost změny teploty roztoku po rozpuštění známého množství NaCl a NaOH, či vývoj pH roztoku zásady při jeho postupném ředění.
Po krátké přestávce se účastníci setkání přesunuli z učebny do laboratoře chemie, kde měli možnost osahat si jednotlivé pomůcky a vyzkoušet několik zajímavých experimentů. Mezi nimi bylo např. měření změny teploty roztoku při ředění koncentrované kyseliny sírové, měření pH vybraných roztoků pomocí skleněné elektrody, nebo měření napětí galvanických článků sestavených z ovoce (citronu, jablek) a vidličky a nože z různých kovových materiálů.
Věříme, že vedení setkání lektory od Vernieru bylo pro účastníky zajímavým zpestřením a případnou inspirací pro vlastní výuku.