Deváté setkání - květen 2024

23.05.2024

Květnové setkání našeho centra bylo ve znamení plynů, maturit a unikání..

Stejně jako studenti, se kterými jsme bezmála čtyři roky sdíleli lásku k chemii, mizí a rozptylují se do jiných, větších měst, tak i mnohé látky (na rozdíl od našich svěřenců často toxické a nebezpečné) jsou pohlcovány okolní atmosférou, odsávány digestoří..

Při (na provedení jednoduchém) pokusu přípravy oxidu dusičitého jsme se soustředili na otázky: kdy vznikne NO2, kdy NO a kdy N2O4, proč se smaragdově zelená změní na blankytně modrou, a jak vše provést bezpečně..

U karbidu vápníku jsme se zamysleli nad tím, proč cítíme vůni česneku, nakolik je to nebezpečné (o zápachu z úst na milostné schůzce nepadlo ani slovo), a někteří mile překvapili znalostí slova fosfid..

A nakonec vodík a jeho štěkání, a jeho exploze ve vajíčku, a diskuze o tom, jaký objem plechovky už by mohl být nebezpečný..

A ta záležitost bezpečnosti nás provázela celé setkání, už od začátku byla připomenuta nutnost mít ochranné brýle (a ne na čele, ale na očích – jak říkáme našim studentům, ale často na to sami zapomínáme), a kdo je odmítá s argumentem, že chce zemřít jako skutečný muž, může dopadnout jako Oidipus rex, ale i to je osud, který nabízí katharsi..