9. setkání v roce 2025/2026: Luminiscence
14.05.2026
V rámci květnového setkání jsme si naplánovali sledovat luminiscenci všeho možného. Zatemnili jsme si váhovnu, ve které jsme poté pomocí UV lampy sledovali luminiscenci připravených roztoků. Pracovali jsme s hermelínem, skořápkami od vajíčka, sledovali jsme fluorescenci svítících tyčinek ve studené a teplé vodě a také jsme si pomocí peroxidu vodíku, manganistanu draselného a hydroxidu sodného připravili kyslík v excitovaném stavu a poté sledovali emisi záření při návratu do stavu základního.
Setkání bylo jako vždy doplněno sdílením zkušeností a vychytávek účastníků Chemického centra v rámci daného téma.
