Vánoční setkání chemického centra

12.12.2022

Další setkání chemického centra Rumburk, v pořadí již čtvrté a v tomto kalendářním roce poslední, se uskutečnilo v pondělí 12. prosince. Přišlo nebo přijelo celkem jedenáct učitelů a učitelek chemie a nebýt hromady sněhu, který napadal přes víkend a komplikoval dopravu, mohla být účast ještě o trochu hojnější.
V laboratoři si učitelé vyzkoušeli přípravu duběnkového inkoustu. Ve druhém experimentu použili zředěnou kyselinu sírovou k vytvoření tajného vzkazu, který napsali na papír a následně vyvolali nad lihovým kahanem. Posledním pokusem bylo peklo ve zkumavce, při kterém bouřlivě reaguje kyslík uvolněný tepelným rozkladem dusičnanu draselného s rozžhaveným uhlíkem a sírou.
Na setkání byly také zájemcům z řad účastníků centra předány chemikálie a pomůcky, které využijí ve výuce chemie na své škole, a byl jim představen Plastíkův kouzelný kufřík (více informací na stránkách
www.plastikuvkufrik.cz).
Na závěr opět všechny čekalo drobné občerstvení - káva, čaj a vánoční cukroví, které upekla Jiřina.
Všem účastníkům setkávání v chemickém centru na Gymnáziu Rumburk přejeme příjemné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku. Těšit se budeme znovu na viděnou, a to v pondělí 16. ledna 2023.