Pojďte, pane, budeme si hrát...

17.03.2024

I dospělí si rádi hrají a učitelé rozhodně nejsou výjimkou. Nejdříve jsme si vyzkoušeli, že vyčíslování rovnic za pomocí lentilek je nejen pěkné, zábavné.... ale i chutné ;) Pak jsme si proklepli svůj postřeh i znalosti na zajímavém kvízu, který si pro nás přichystala Eliška. Viděli jsme překvapivě velkou řadu filmových ukázek s chemickou tématikou (skoro stojí za zvážení, jestli neupravit frázi cherchez la femme). 

První i poslední ukázka ve filmovém kvízu patřila oblíbenému Krtečkovi. V první byl chemikem a v té druhé našel lízátko - kolik legrace si s ním užil! A byla by škoda této sladké motivace nevyužít a proto se na lízátkové vlně neslo i naše dnešní experimentování. V prvním pokusu jsme použili lízátko netradičně k míchání směsi manganistanu draselného s hydroxidem sodným a nestačili jsme se divit, jak moc se to projevilo na zabarvení původně fialového roztoku. 

Na druhém stanovišti jsme si vyrobili vlastní karamelové lízátko. To jsme si mohli i sníst, protože všechny použité "chemikálie" byly jedlé a pomůcky domácí. A ti, kteří ještě neměli pokusů dost, si mohli vyzkoušet i něco "serióznějšího" - reakci alkalických kovů s vodou.