MODRÁ je dobrá

09.04.2024

Modrá je dobrá...na sebe i v chemii. Po našem předposledním setkání už o tom nikdo nepochybuje, protože nám to v ní všem moc slušelo a navíc i pokusy "domodra" byly moc zajímavé.

Nejdříve jsme z riflí izolovali indigo. A jak? Vařením kousků rifloviny s hydroxidem sodným a odbarvovačem jsme získali rozpustné bezbarvé leucoindigo a na jeho přeměnu na nádherně modré indigo už stačila jen jeho oxidace vzdušným kyslíkem. Však taky někteří neodolali a vylepšili si takto získaným indigem své laboratorní pláště.

V dalším pokusu jsme si nejprve připravili vlastní indikátorový modrý papír ze škrobového mazu a Lugolova roztoku. Po jeho vyschnutí jsme na něm testovali různá redukční činidla jako třeba vitamín C či thiosíran sodný. Vznikla nám malá umělecká dílka.

Na závěr jsme vyráběli smajlíky v Petriho miskách reakcí železitých kationtů se žlutou krevní solí a s rhodanidy. Na rozdíl od nás však měli úsměvy trochu ztuhlé, někteří se dokonce i mračili.

No a  pak už bylo na rozhodnutí každého z nás, jestli  i doma bude pokračovat stylově: při poslechu hitu Žlutého psa a vychutnávání třeba nivových jednohubek a Modrého Portugalu :).