První setkání chemického centra

19.09.2022
V pondělí 19. září se na Gymnáziu Rumburk uskutečnilo první setkání Chemického centra. Před třetí hodinou odpolední začali nesměle přicházet do učebny chemie první účastníci, kterých se nakonec sešlo dvanáct. Byli to učitelky a učitelé chemie ze základních a středních škol Šluknovského výběžku a blízkého okolí. Jedna z účastnic dorazila dokonce až z České Lípy.
Nejprve byli návštěvníci přivítáni vedoucími centra, Jiřinou Mahnelovou a Tomášem Mahnelem, a byly jim představeny důvody vzniku centra a smysl jeho existence. Následně se všichni odebrali do laboratoře chemie, kde se s chutí pustili do experimentů na téma směsi. Účastníci setkání si vyzkoušeli nejrůznější chromatografické techniky - od chromatografie na školní křídě přes papírovou chromatografii až po chromatografii na tenké vrstvě.
Po skončení laboratorní části setkání se účastníci přesunuli zpět do učebny chemie, kde proběhla krátká diskuze s vedoucími centra. Nakonec všichni dostali drobné dárky od Elixíru do škol a pochutnali si na domácím švestkovém koláči a kávě či čaji.
První setkání proběhlo v přátelské atmosféře. Účastníci byli spokojení a většina z nich přislíbila účast i na setkání příštím. Budeme se těšit!